Gokay TurGokay Tur
Şifremi unuttum?

Kapadokya Gezi Rehberi

 • Türkiye
 • Nevşehir
 • TL
 • Türkçe
 • 250 km²
 • Halkı efsane çok sıcak kanlı.Tam bir Anadolu insanı. Muhabbet edin. Dükkanlardan bir şey almasanız bile, oturup sizinle muhabbet ederler. Çay ısmarlarlar.

  author-image
  Melek Tozluyurt
 • Kapadokya’da cok güzel bir gün geçirdik, çok güzel bilgiler edindik.Adeta zamanda yolculuk yaptık.

  author-image
  Leyla Kazan
 • Günübirlik turlara feda edilemeyecek kadar özel bir yer burası, hem de 4 mevsim.

  author-image
  Sezen Kayın

Tarihçe 

Kapadokya, (Kappadokia) 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölge.Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacaları'nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya'nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya İpek Yolu'nun da önemli kavşaklarından biridir.Kapadokya, (Pers dilinde Katpatuk; “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelir). Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.  

Kapadokya'da Yapılacak Aktiviteler

Kapadokya dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz mucizevi bir oluşum ve medeniyetler beşiği. Her köşesinde farklı bir tarihe yolculuk yapacak ve gördüklerinizden keyif alacaksınız.

ATV ile Dolaşma

Macera sever bir ruha sahipseniz  Kapadokya yapılabilecek aktiviteler arasında ATV turları tam da size göre. Atv kullanmak için ehliyete ihtiyaç yok. Günlük veya saatlik olarak kiralayabiliyorsunuz. En uygun ve en çok tercih edilen zamanlar gün batımları. Turlar tek veya çift kişilik olarak değişebiliyor. Dilerseniz saatlik dilerseniz günlük turlara katılıyorsunuz. Turların fiyatı ise ortalama olarak 60 -70 tl arasında değişiyor.

At Turları

At çiftliklerinde güvenliğiniz için bilgilendiriliyor ve kısa bir eğitim alıyorsunuz. Üstelik gezinti atları da işlerini nasıl yapacağını bilen uysal atlar. At turları düzenlenirken kişi sayısı, gezilecek süre ve eğitim alıp almama durumunuza göre fiyatlar belirlenir. At çiftliklerine düzenlenen servisler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.  

Kültür ve Mutfak

imageframe-image

Kapadokya mutfağı

Testi kebabı her ne kadar yöreye dışarıdan giren bir lezzet olsa da pişmesi, sunumu tamamen Kapadokya’ya özel. Testi masanızda kırılıyor ve buharın lezzetiyle yarı doyuyorsunuz. Tandırı, çömleği özel pişirme yöntemleri. Etleri uzun zamanda piştiği için daha bir leziz. Kuru fasulye bile erbabı bir yerde yediğinizde farklı gelecek. Kebaplarının yanında ayva dolması, dıvıl, kömbe, sızgıt gibi şehir hayatına sızmamış yemeklerin tadına da bakın.

Balon turları

Kapadokya’da bulutların arasından geçerek aşağıda peribacalarının arasından süzülen vadileri görmek, rüzgarın keyfine göre dalgalanıp, rüzgarın canı nereye isterse oraya inmek kendinizi en özgür hissettiğiniz anlardan biri olacak. Belki bir evlilik teklifi ya da bir balayı hediyesi olacak kadar özel, hayatınıza eşsiz bir anı katacak kadar kalıcı olan Kapadokya balon turuna katılmak için bölgede profesyonel olarak çalışan firmalarla irtibat kurabilirsiniz. Daha gün doğmadan doğanın uyanışını, peribacalarının şükreden duruşlarını, güneşin gözlerini açışını kaçırmayın.
imageframe-image
imageframe-image

Avanos’ta çömlek yapımı

Avanos’un merkezinde bolca göreceğiniz ve ‘chez’ olarak isimlendirilen işliklerde önce ustasının, sonra da içinizdeki sanatçının neler yapabileceğini göreceksiniz. Çarkın başına oturup kilin iki avuç arasında şekillenmesini, bir vazoya ya da bir testiye dönüşmesini izleyerek ‘bunu ben yaptım’ gururunu duyacaksınız. Çömlek yapmak günümüzde terapistlerin bile ruh sağlığına iyi gelen reçete maddelerinden birisi. Bu arada Avanos’daki Güray Müze’de hem kilden hem de taştan yapılmış birçok eser görecek, Kızılırmak’ın biriktirdiği toprağın nasıl sanatçı bir halk yarattığına bu eserlerle bir kez daha şahit olacaksınız.

Türk Geceleri

Özellikle Uçhisar ve Avanos’da Türk kültürünü tanıtmak ve eğlenceli vakit geçirmek amacıyla düzenlenen Kapadokya Türk gecelerine yabancı turistlerin ilgisi büyük. Çok büyük kayadan oyma yeraltı restaurantlarında semazen gösterisinden, oryantale, fasıldan folklora kadar farklı danslar izleyip eğleneceksiniz. Eğlenirken yöre mutfağının leziz yemekleri ve kaliteli şarapları kadar, mekanların Kapadokya’ya has atmosferinden de etkileneceksiniz.